Ing. Čestmír Duda

Narodil se 15.5.1933 v Opavě. V roce 1945 se stal členem Sokola Opava. V letech 1950-1960 provozoval závodně běh na 400m a 800m za Slavoj Opava. Po dobu studia na VŠ Báňské byl členem tanečního souboru Závodního klubu dolu Hlubina Ostrava.
Do Bíliny se přistěhoval v 60. letech za prací v Severočeských dolech. Během svého působení v důlní společnosti mimo jiné pomohl postavit garáže u pasovky, kuželkárnu, atletický stadion a další nezanedbatelné stavby. Byl zakladatelem sportovní třídy v základní škole na Teplickém Předměstí a u vzniku Tréninkového střediska mládeže, které v letech 1974 až 1989 vedl. Od roku 1972 do roku 2002 vedl jeden z nejlepších atletických oddílů v ČR. V roce 1992 se stal presidentem nově založeného Atletického klubu Bílina. Tento se oddělil od stávající TJ Lokomotiva Bílina. V roce 1993 byl poprvé zvolen starostou města Bíliny. Za své devítileté působení na radnici přispěl např. k zastřešení zimního stadionu, k vybudování průjezdu Bílinou Spojovací ulicí, nebo k položení umělého povrchu a výstavbě tribuny na atletickém stadionu. V letech 1996 až 2002 vykonával funkci člena Dozorčí rady ČASu.
Od roku 1997 vykonával funkci předsedy nejprve Severočeského atletického svazu a v roce 2001 byl zvolen předsedou nově vzniklého Ústeckého krajského atletického svazu. Tento vznikl na základě nového územního uspořádání České republiky. Z kraje Severočeského vznikly dva kraje Ústecký a Liberecký. Právě v nově vzniklém Ústeckém kraji řídil rozjezd atletiky. Zde působil do roku 2002.
Ing. Duda byl také úspěšným trenérem II. třídy. Jeho trenérskýma rukama prošla řada nadějných atletů, kteří nás reprezentovali doma i v zahraničí. K nejúspěšnějším svěřencům patřila výškařka Eliška Stránská, a jeho nejmladší syn Martin Duda, který se věnoval sprintům. Ve funkci ústředního rozhodčího působil jako hlavní rozhodčí nebo ředitel závodu téměř při všech závodech pořádaných v Bílině.
V roce 2002, ukončil činnost v bílinském starostovském křesle a v roce 2003 odešel s manželkou zpět do rodné Opavy. Nadále zůstal čestným presidentem Atletického klubu Bílina. Od roku 2004 v Opavě vykonával funkci místostarosty a později starosty sokolů. Jako starosta Tělocvičné jednoty Sokol Opava uplatnil své funkcionářské schopnosti a nastartoval zlaté roky v atletickém oddíle. Organizačně aktivně pomáhal na mnoha atletických akcích jako ředitel závodů. Dokázal překonat všechny krize a vždy znal cestu z problémů díky bohatým životním zkušenostem. Do roku 2019 byl Ing. Čestmír Duda velice oblíbeným starostou sokolské obce, rád předával své bohaté zkušenosti. Své vyjednávací schopnosti dokázal při bojích o atletickou halu na opavském Magistrátu v roce 2009. Cesta do otrokovické haly , která byla pro Opavu vzorem, s tehdejším náměstkem primátora, byla jeho mistrovským kouskem. Výstavba haly pak v letech 2010-2011 hodně pomohla opavské atletice.
V roce 2011 obdržel čestné občanství města Bíliny.
Do Bíliny se každý rok vracel na největší atletickou událost – srpnovou Bílinskou půlku, kterou jako předseda atletického klubu založil a kam se každoročně sjíždí špička české atletiky.
Zemřel 24.7.2021 ve své rodné Opavě.